Ludowy Klub Sportowy JEDLIŃSK

Rok założenia 1946

Barwy klubu Niebiesko- granatowe

Historia:

W 1946r. powołano Klub Sportowy Błyskawica Jedlińsk. Młodzi jedlińszczanie ćwiczyli w dwóch sekcjach: piłki nożnej i piłki siatkowej. Zajęcia odbywały się na Błoniach miedzy rzekami, urządzono boisko do piłki nożnej na którym rozgrywano mecze. Swoją aktywnośc sportowa potwierdzali udziałem w rozgrywkach piłkarskich na terenie gminy jak również powiatu radomskiego. Wówczas klub ten spełniał role nie tylko sportową, ale i wychowawczą. Działalność sportowa wspierana była przez mieszkańców Jedlińska w formie finansowej, naprawy sprzętu sportowego, środków transportu, urządzania i utrzymania płyty boiska. W latach 50-tych zarząd klubu pod przewodnictwem Tadeusza Skoczka przystąpił do budowy stadionu piłkarskiego na terenie wspólnoty położonej nad Radomką. Wybudowanie stadionu umożliwiło miejscowej drużynie uczestnictwo w rozgrywkach piłkarskich wyższych klas z takimi klubami jak: Radomiak II, Broń II, Czarni, Kolejarz, Kozienice, Zwoleń, Pionki, Białobrzegi, Jedlnia Letnisko i Garbatka. W latach 1960-1965 drużyna Jedlińska uczestniczyła w rozgrywkach klasy B podokręgu radomskiego w województwie kieleckim zajmując 2 miejsce za Gerlachem Drzewica. W drużynie Jedlińska występował jako zawodnik Roman Małek, późniejszy wieloletni trener. W 1978 roku grupa inicjatywna W składzie: Robert Matysiak. Roman Małek, Zbigniew Morawski i Waldemar Padewski zgłosiła drużynę do rozgrywek klasy B. Trenerem i kierownikiem drużyny był właśnie Roman Małek. Drużyna w rozgrywkach tej klasy występowała przez okres 9 lat. W sezonie 1986/1987 wreszcie zajęła I miejsce i wywalczyła awans. Pobyt w klasie A trwał 8 sezonów i dopiero w 1995 roku STIV Jedlińsk, bo tak brzmiała nazwa zdobył promocję do ligi okręgowej. Wcześniej w 1991 roku na zebraniu sprawozdawczo wyborczym wybrano nowy zarząd klubu, którego prezesem został Jan Marszałkiewicz. W tym samym roku zostało zawarte porozumienie między Ludowym Klubem Sportowym, a Publiczną Szkołą Podstawową w Jedlińsku reprezentowaną przez nieżyjącego już dyrektora Adama Wieczorka dotyczące odbywania zajęć sportowych na obiektach szkolnych z włączeniem uczniów klas VII-VIII. Organizowano różnego rodzaju turnieje piłkarskie o puchar Rady Gminy, o Puchar Wójta. W sezonie 1996/1997 Jedlińsk zadebiutował w rozgrywkach ligi okręgowej pod nazwa nowego sponsora, Huty Szkła- Berta i zajął wysokie IV miejsce. W kolejnym sezonie 1997/1998 drużyna zajęła 9 lokatę i w wyniku reorganizacji rozgrywek została zdegradowana do klasy A. Pobyt w niższej lidze trwał zaledwie rok, a możliwy był nie tylko dzięki umiejętnością piłkarzy. lecz przede wszystkim pomocy Gminy Jedlińsk na czele z wójtem Bogumiłem Ferensztajnem i sponsorem strategicznym. Do nowego sezonu drużyna przystąpiła z nowym trenerem- Waldemarem Sławińskim. Rozgrywki zakończyła na 9 miejscu. Początek kolejnej rundy nie był już tak dobry. Po 4 kolejce Berta zajmowała ostatnie miejsce w tabeli i wtedy zarząd postanowił dokonać zmiany na stanowisku trenera. Funkcję ta ponownie objął Roman Małek i ostatecznie drużyna uplasowała się na 13 pozycjii. Przed sezonem 2001/2002 zarząd klubu dokonał kilku wzmocnień. Do drużyny dołączyli Rafał Wąsik, Bogusław Przedwój i Paweł Wydra, efektem czego było zajęcie pierwszego miejsca po rundzie jesiennej. Najlepszym strzelcem został Przedwój, który jesienią trafiał aż 17 razy do bramki rywala. Ostatecznie Berta zakończyła zmagania na II miejscu, ustępując Pilicy Białobrzegi. Lokata ta uprawniała do gry w nowo powstałej Mazowieckiej Lidze Seniorów. Debiut w nowych rozgrywkach był w miarę udany, a największa niespodziankę drużyna sprawiła wygrywając w Radomiu z Bronią 3:1. Niestety wiosną przyszły kłopoty kadrowe i nie udało się uniknąć degradacji. Po rundzie jesiennej sezonu 2004/2005 kiedy to drużyna zajmowała 11 miejsce w lidze okręgowej odbyło się spotkanie zarządów LKS Berta i LKS Mirax Bierwce, na którym podjęto uchwałę o połączeniu się obydwu klubów. Niestety mariaż ten trwał zaledwie pół roku. W chwili obecnej klub występuje w klasie A.

Postacie związane z klubem:

Roman Małek – członek Wydziału Ewidencji Radomskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej urodzony 3 sierpnia 1943 roku w Radomiu. Jako zawodnik grał w piłkę nożną w latach 1960-1969 w juniorach Radomiaka oraz seniorach LZS Jedlińsk i Orła Wierzbica. Na początku lat 70-tych był członkiem zarządu i działał w ognisku TKKF Walter przy Zakładach Metalowych. Od 1971 roku sędzia piłki nożnej, przez wiele lat działał w zarządzie organizacji sędziowskiego naszego okręgu. Prowadził około tysiąca zawodów związkowych, w tym jeden międzypaństwowy mecz i dziewięć międzynarodowych. W 1988 został zasłużonym sędzią PZPN, a w 1994 roku- sędzią honorowym PZPN. Od 1982 roku instruktor piłki nożnej, pracował w klubach regionu radomskiego: Berta Jedlińsk, Jodła Jedlnia, Mirax Bierwce, Zorza Kowala,Centrum Radom. Od 1996 roku pracuje społecznie w strukturach ROZPN, w Komisji Rewizyjnej i Wydziale Rozgrywek i Ewidencji. Odznaczony Odznaka ROZPN, złotą Odznaką PZPN i medalem 80-lecia PZPN.

Mirosław Nowicki trener okręgowy ROZPN urodzony 12 listopada 1962 roku w Koszalinie. Do 1982 roku zawodnik Gwardii Koszalin(II i III liga). W latach 1982-86 studia na AWF w Warszawie, zawodnik III ligowego AZS. W latach 1986-88 zawodnik Hutnika Warszawa(II i III liga), kolejne 4 lata spedził jako piłkarz Radomiaka( II i III liga). Od 1992 roku pracuje z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, prowadzi drużyny niepełnosprawne w ,,Olimpiadach Specjalnych” Od 1 września 2006 r trener Okręgowy ROZPN.

Grzegorz Zawadzki : kariera zawodnicza: wychowanek klubu, Proch Pionki, Orzeł Wierzbica, Orlęta Dęblin, Radomiak Radom, Korona Kielce, Radomiak Radom, Gwardia Warszawa, Legionovia Legionowo, Radomiak Radom, Berta Jedlińsk, Iłżanka Kazanów, Mirax Berta Jedlińsk, Zodiak Sucha, GKS Stromiec